Jean Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier se narodil 24. dubna 1952 v Arcueil ve Francii. Vyrost na předměstí Paříže v rodině úřednice a účetního, kteří žili velmi zpořádaný život. Byla to právě jeho babička z matčiny strany, Marie Garrabe, která mladému Gaultierovi ukázala svět módy.

Jean Paul Gaultier nikdy ve svém životě neabsolvoval vzdělání v designovém průmyslu. Místo toho začal posílat své náčrty po slavných couture návrhářích již ve svém raném věku. Pierre Cardin byl nadšen jeho talentem a najal ho jako asistenta v roce 1970. 

Gaultier svoji první kolekci vytvořil již v roce 1976 v jeho charakteristickém pobuřujícím stylu, což vedlo v roce 1981 k označení Jeana Paula Gaultiera jako „enfant terrible francouzské módy“. Mnoho z Gaultierových následných kolekcí je inspirováno streetovou módou, zaměřenou na populární styl, zatímco jiné, zejména jeho haute-couture kolekce, jsou velmi formální, přesto neobvyklé a hravé.

Ačkoli většina lidí viděla jeho tvorbu jako zcela dekadentní na onu dobu, módní redaktoři, zejména Melka Tréanton z Elle, Claude Brouet a Catherine Lardeur z francouzského Marie Claire, byli ohromeni jeho kreativitou a netradičním ztvárněním modelů. V roce 1985 se Gaultier představil s pánskými sukněmi, jež hojně podporoval k zařazení do pánského šatníku. V roce 1990 se velmi proslavil korzetem, který navrhl speciálně pro zpěvačku Madonnu. Tento korzet způsobil naprostou renezanci oděvů, které nosí zpěváci na svá turné. Korzet se tak stal nezapomenutelným oděvem, který se navždy bude pojit se jménem Jean Paul Gaultier.

Gaultier vždy způsobil naprostý šok nejen v podobě dekadentních modelů, hrou s tradičními genderovými rolemi ale i použitím starších mužů a plnoštíhlých žen jako modelů na svých přehlídkách. To mu vynáší nejen kritiku, ale i obrovskou popularitu.

Do roku 2014 Gaultier navrhl tři kolekce pro muže i ženy ve stylu ready-to-wear. Na přehlídce jaro/léto 2015 ukázal, že se více zaměřuje na haute couture než na ready-to-wear jak tomu bylo v jeho tvorbě dříve. Jean Paul Gaultier také navrhl licenční řadu parfémů ve spolupráci s firmou Puig. První vůně, Classique, ženská květinově-orientální, byla představena v roce 1993, následoval legendární vůně Le Male, která je dosud jednou z nejprodávanějších vůní celosvětově.

S rokem 2016 přichází naprostý restart značky, kde se vůně Le Male a Classique dostávají opět na výsluní. Dámská a pánská vůně, jež jsou charakteristické svým tvarem torza lidského těla, mají v sobě neodmyslitelně vrytý podpis slavného návrháře Jean Paul Gaultiera.